Tokaj és a várost körülölelő borvidék évszázadok óta nagy jelentőséggel bír. A tokaji bor már a 18. században a „borok királya, királyok bora” –ként került megemlítésre.
Ha Miskolcról Tokajba utazunk, a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok pont útba esik. A szőlőbirtok, mely elnyerte 2019-ben Magyarország legszebb szőlőbirtoka címet, teljes mértékben biogazdálkodásként működik. A magazin szerette volna megtudni, honnan származik a birtok német neve, ezért interjút készített a birtok igazgatójával, Tóth Mátéval.
Tóth Úr, a névjegykártyáján „Gróf Degenfeld 1857 Tokaj” szerepel. Ez az évszám a borászat alapításának évét jelzi?
Gróf Degenfeld Imre 1857-ben neves borászokkal és szakemberekkel egyesületet alapított azzal a céllal, hogy a tokaji borok minőségét szabályozzák, illetve magasabb szintre emeljék. Ezt a közösséget Tokaj-hegyaljai Bormívelő Egyesületnek nevezték el. Az egyesület munkájának eredménye a borvidék ma is ismert termékskálája. Majd 1995-ben került sor az újbóli megalapításra, amikor az örökösöket megillető tulajdon visszakerült a családhoz.
Igaz, hogy Gróf Degenfeld Imre felmenői német származásúak?
Igen, az elődök tartózkodási helyeit a 13. századig felkutatták, mely a 16. századtól az Eybach-kastélyra Geislingen közelében, Baden-Württemberg tartományra vezethető vissza.
Miért jött a Degenfeld család Magyarországra?
Gróf Maximilian Degenfeld (1766-1815) Teleki Anna grófnővel kötött házassága a német és erdélyi nemesi családokat összekötötte. 1800-ban a pár Erdélybe, Erdőszadára (mai nevén: Ardusat) költözött, három fiuk született.
Maradjunk még egy kicsit a Degenfeld családnál. Van kapcsolat a tarcali és a téglási Degenfeld-vonal között?
Maximilian fia, Imre (1810-1883) alapította a Degenfeld család magyar ágát. Az unokájának Gróf Degenfeld Pálnak (1871-1952) nem volt utódja és örökbe fogadta Gróf Degenfeld Sándort az erdélyi ágból, azért, hogy a család magyar területeit: a téglási, baktalórántházi és tokaji családi birtokokat megörökölje. Degenfeld Sándor gróf az édesapja a tarcali szőlőbirtok jelenlegi tulajdonosának, Degenfeld Mária grófnőnek.
Degenfeld Mária grófnő 1995 óta gondoskodik a borászatról és a szállodáról.
Megtalálható a Degenfeld név a politikában is?
A nemesi családból a leghíresebb történelmi alak német ágról származik, Christoph Martin von Degenfeld (1599-1653). Kiváló parancsnok volt a 30 éves háborúban, valamint Dalmácia és Albánia főkormányzója lett. Magyarországon a család számos tagja jelentős szereppel bírt a politikában és a johannita rendben.
Mikor jött létre a tarcali kastély?
1873-ban jött létre egy országos program keretein belül, mely a borászatok megerősítését támogatta a filoxéra (gyökértetű) -válság után. Az Amerikából származó Vitis aestivals (nyári szőlő) által jutott a filoxéra a kontinensünkre, és ez a szőlőbetegség 1863-tól Európa szőlőhegyeit fenyegette. Akkoriban a kastély oktatási intézményként szolgált, mely hozzájárult ahhoz, hogy a borászat és a bortermelés átvészelte ezt az időszakot.
Képeztek ki pincemestereket is?
Erről tanúskodik a nagy és tágas pince, mely jelenleg a borászat része. Az épület jelenleg egy négycsillagos szállodaként működik, ez a Gróf Degenfeld Kastélyszálló****.
Mely borok készülnek jelenleg a borászatban?
A Tokaji Borvidéken csak hat hagyományos szőlőfajta termeszthető. Ezek mind fehérszőlők és a három legfontosabb közülük a Furmint, a Hárslevelű és a Sárgamuskotály. Borászatunk ebből a háromból készít friss borfajtákat (a borok 100 százalékban fajtaborok), valamint kínálatunk tartalmaz dűlőszelektált, hordóban érlelt borokat. A száraz borok mellett borászatunkban készülnek késői-szüretelésű borok is, mint a világhírű Tokaji Aszú és az édes Szamorodni.
Az elmúlt évtizedben elkezdtünk kísérletezni egy hagyományos módon, palackos erjesztéssel készült tokaji Furmint pezsgővel is. Az évek során kifejlesztettünk egy rendkívül kedvelt és elismert saját pezsgőt.
Egy fontos árusítási csatorna az étteremmel is rendelkező Gróf Degenfeld Kastélyszálló****. A szálloda ajánlatában szerepelnek borkostolók is?
A kastélyszálló közvetlenül a borászat mellett található. A szálloda stílusa és kisugárzása az nemességen és a tokaji boron alapszik. A szállodában található egy pinceborozó. Az étterem kínálatában megtalálhatóak az öt-, illetve hat fogásos borvacsorák, mely során a vendégek kóstolhatnak ételkülönlegességeket a hozzájuk tökéletesen illő borral párosítva. A borkóstolók magyar és angol nyelven foglalhatók, mely minden esetben egy a borászatban és a borászat pincerendszerében tett látogatással kezdődnek.
Megtalálhatjuk Önöket olyan borral kapcsolatos eseményeken is, mint például a Tokaji Szüreti Napok?
Országszerte számos elismert borral kapcsolatos ünnepen és eseményen veszünk részt. A tavalyi Tokaji Szüreti Fesztivál volt az egyik legsikeresebb alkalmunk. Jó érzés volt a borainkat hazai pályán bemutatni és képviselni. Az interneten is aktívan tevékenykedünk, mind a weboldalunkon, mind a Facebookon és hírlevél formájában is.
Nagyon szépen köszönöm az érdekes beszélgetést Tóth Úr!
Dr. Heinz Schleusener